Valtininkas: Kaip aš bandžiau motyvacinę programą ONBO ir ar bandyti tau?

Kas tas ONBO?

Kartą vedžiau seminarą, kuriame lyg ir labai aiškiai ir metodiškai dėsčiau kaip pamažu judėti link savo tikslų ir svajonių. Na, bent jau man pačiam buvo labai aišku. Ir veiksminga – pats buvau viską išbandęs ir tuo vadovaujuosi iki šiol.

Bet viena dalyvė vis kraipė galva ir sakė: „Na,… lyg ir gerai,… bet,… lyg ir žinau, ką daryti, bet…“. Tada aš supratau ką veikia motyvacijos biznis ir kam jie reikalingi. Jie dirba su tokiais žmonėmis, kaip ta moteriškė, kurie žino ko nori, žino viską kaip tai pasiekti, bet vis vien …kažkas … trukdo … bet … neaišku … kas.

Intelektas yra puikus daiktas, kai reikia sugeneruoti idėjų, kai reikia sugalvoti kaip nuveikti vieną ar kitą darbą, bet kai reikia išlipti ryte iš lovos, intelektas sugalvos 1001 priežastį, kodėl šiandien to daryti nereikia.

Kad pajudėti reikia jausmo.

Galbūt žaižaruojančio vidinio laužo (motyvacija dar vadinamo). Galbūt užburiančio idealo, kuriuo norisi sekti. Galbūt užmigti neleidžiančios svajonės. Galbūt klaikaus nerimo, kad visas gyvenimas taip ir nueis niekais. Arba, tiesiog spyrio į užpakalį. Perkeltine prasme, žinoma (bet tiesiogine prasme, manau, irgi suveiktų).

Štai tokią energizuojančią ir pirmyn stumiančią internetinę programą onbo.lt aš ėmiausi išmėginti. Ar man trūksta judesio? Trūksta energijos? Oi ne, ką jūs! Tiesiog aš galėjau pasiūlyti įsigyti šią programą skaitytojams, taigi jaučiausi labai prastai siūlydamas tai, ko pats nebandžiau.

Dabar jau bandžiau ir noriu pasidalinti savo įspūdžiais, kad kiekvienas šią programą perkantis žmogus žinotų, ko iš jos tikėtis ir ko ne. Juk universalaus vaisto nebūna.

Kas yra onbo.lt?

Kas čia per daiktas, net patys programos autoriai turi sunkumų pasakyti. Tai ir „gyvenimo olimpiada“, ir „smegenų treniruoklis“, ir „30 dienų iššūkis“, ir „tikras išbandymas“. Neapsisprendžia vis. Todėl tenka apibendrinti man.

Onbo.lt tai yra tokia internetinė mąstymo keitimo programa, skirta žmogui įpūsti daug energijos ir motyvacijos. Kad jis kaip koks tankas „traiškytų abejones“ ir skabytų savo svajones kaip braškes nuo debesies.

Taip skabomos braškės

Pagrindiniai šios programos autoriai yra du žmonės – tai sportininkė, mėčiusi ietį ir Pekino olimpinėse žaidynėse. Ir Alex Monaco – toks labai aršus tinklaraščio autorius.

Aleksas yra žmogus tikrai spinduliuote spinduliuojantis tas vertybes apie kurias pats rašo. Kadangi kartu su juo valgėme picą, žiūrėjome juokingus filmukus ir diskutavome apie tinklaraštininkystės ateitį Kaune bei Europoje, tai galiu drąsiai tvirtinti, kad motyvacijos jis nestokoja. Dar jis nestokoja drąsos ir ambicijos. Stokoja kuklumo ir santūrumo. Ar Tau patinka toks savybių derinys – čia jau skonio klausimas.

Ši kita mokytoja – į psichologiją pasukusi sportininkė, ji į šią onbo programą perkėlė sportininkams taikomas motyvacijos metodikas. Netgi turiu įtarimą, kad tai ji tikroji užduočių autorė, tik pasislepia gerokai populiaresnio kolegos šešėlyje. Visai logiška – jei kas padeda sportininkams, vadinasi gali padėti ir visiems kitiems.

Kaip veikia onbo.lt

Techniškai viskas labai paprasta: prisijungi prie sistemos ir spaudi ant burbulo – vienas burbulas yra vienas susitikimas. Kiekvieną dieną laukia vis kitoks pasakojimas, pašnekėjimas, pabarimas, kartais tekstu, kartais vaizdais, o kartais video formatu.

Po to seka klausimai. Va tuose klausimuose ir slypi visa esmė. Kartais jie labai nepatogūs, nemalonūs, kartais priverčiantys susimąstyti, bet ne šaip, o apie savo gyvenimą. Būtent jais programos dalyviai labiausiai ir džiaugiasi atsiliepimuose.

Po to seka įvertinimas. Jei gauni 100% (kas labai retai būna), gali jaustis gyvenimo čempionas, o jei gauni mažiau, gali bandyti testą vėl ir mėginti atspėti teisingus atsakymus. Dalyviai iš tiesų yra skatinami kartoti klausimų sesijas, nes tai yra mąstymo keitimo programa, tie atsakymai į klausimus yra ne šiaip testukas, o parodymas kurie tie atsakymai yra teisingi ir kaip reikia mąstyti.

„Teisingi“ gal ne visai teisingas žodis, nes man daug kur norėdavosi ginčytis su programos autoriais, esu pasidaręs keleto klausimų print screenus ir sakiau kada apie juos padiskutuosim. „Teisingi“ čia yra ne tie atsakymai, kurie teisingi logiškai, bet tie kurie labiausiai motyvuoja! Juk Henris Fordas sakė: „Jei tiki, kad gali ko nors pasiekti ir jei netiki, abiem atvejais esi teisus“. O aš ir pats sakiau „Kuo tiki, tas ir veikia“. Tuo principu šita programa ir veikia: yra siūloma tikėti tuo, kuo tikėti yra veiksmingiausia.

Štai šitaip atrodo animacinė Inga.Dar vienas dalykas, padedantis išjudinti žmones yra kalbėjimo tonas ir stilius. „Aleksai, kodėl tu toks becukris?“ – klausia animacinė mokytoja animacinio Alekso programos įvadiniame filmuke. Tai va, vietoj cukraus ten yra kaktuso spygliai ir dilgėlių sirupas. Tai tikrai išjudina emocijas: kartais ima pyktis, kartais džiaugsmas, kartais noras įrodyti autoriams – o ne, aš nesu nevykėlis! Emocijos veikia ir Aleksas tuo meistriškai naudojasi.

Turbūt nebereikia įtikinėti, kad su emocijomis pateikta informacija įsimenama geriau. O čia būtent tai ir gauni – motyvuojančias nuostatas pateiktas kartu su emocija. Viso to rezultatas – daug energijos ir noro veikti…

…bet nėra krypties. Ši programa visiškai neduoda jokio konkretaus veiksmo ką daryti ir kuo užsiimti, taigi nevertėtų tikėtis, kad po onbo programos pagaliau sužinosi ką nori veikti gyvenime. Didelė tikimybė, kad pagaliau išbandysi kokią nors naują veiklą, bet vidinio aiškumo ši programa neatneš. Bent jau ne per 30 dienų.

O šiaip ji žiūrisi labai gražiai, dizainas tiesiog puikus, valdoma lengvai ir galima daryti bet kokiame mobiliame įrenginyje. Jeigu žinai kas ta Emocinė Erdvės Inercija – su onbo gali mėginti ją perlaužti. Atsakinėk į klausimus ryte, kai tik atsisėdi nuobodžioje įgrisusioje darbo vietoje, ir stebėk kaip paskui tą dieną sekasi.

Ko nereiktų tikėtis – tai daug filmukų (o aš tikėjausi!). Filmukai bus ne kiekvieną dieną ir jie skirti tik šiek tiek pailiustruoti temas. Visiškai ne juose esmė.

Kas tokie gauna daugiausiai naudos iš šios programos?

Kad yra žmonių, kurie gauna naudos – tai faktas, yra gausybė atsiliepimų. Kas juose dominuoja? Pozityvi emocija! Noras veikti! Tai logiška, nes programa tą ir duoda – emociją. Programoje nėra beveik jokios naujos ir nematytos informacijos. Juk mes viską jau žinome, tik nežinome, kad tai viskas ko mums reikia.

Atsiliepimuose neretai galima pamatyti žmones besidžiaugiančius, kad pagaliau įgyvendino kokią nors seniai užspaustą svajonę. Tai irgi logiška, nes programa suteikia energijos emocinio spyrio pavidalu. Vadinasi, jeigu turi užspaustą svajonę, šita programa gali būti visai gera mintis.

Beveik neabejoju, kad programa tikrai stipriai suveiks tiems, kam šiaip patinka Alekso įvaizdis. Tvirtas, ryžtingas, pozuojantis šalia savo mašinos arba visokiuose egzotiškuose kampeliuose (Monake arba Kaune). Jis turi tapti idealu, mokytoju. Jeigu taip nėra, tai ir jo nuostatos nebus priimtinos.

Svarbu tai, kad jeigu nori gauti naudos iš programos reikia leistis jos vedamam. Ji veikia per emociją, per įsijautimą. Klausimai yra skirti ne paspręsti galvosūkius, o sutaršyti mintis. Jei esi emocingas žmogus, lengvai įsijauti ir užsikuri – ši programa tikrai paveiks.

Kas tokie gauna mažiau naudos iš šios programos?

Kad yra tokių žmonių, kurie naudos negauna – irgi faktas. Yra 7 dienų pinigų grąžinimo garantija, kuria dalyviai kartais pasinaudoja.

Visų pirma tai tie, kurie neturi supratimo ką jie nori daryti. Tarkime, gauni 100 litrų nemokamo benzino. Bet neturi mašinos. Kur tą benziną dėt? Tas pats ir su energija – gauni daug energijos, bet neturi kur jos padėt, kur realizuot ir žiūrėk … pfff … pranyksta. Gausi tos energijos programos metu, bet po pabaigimo ar netgi jos metu jau reikia griebtis veiklos, krapštyti iš užkaborių tas užspaustas svajones ir traukti į dienos šviesą. Kitaip viskas veltui.

Onbo yra kaip benzinas!

Nemanau, kad naudos iš šios programos gaus ir taip labai veiklūs bei motyvuoti žmonės. Jiems gal kaip tik labiau norėtųsi naujos informacijos, naujų metodų kaip padidinti savo veiklos efektyvumą, kaip geriau ją organizuoti. Čia to nebus.

Ne kartą teko girdėti, kad rimti verslininkai juokiasi iš viso šito motyvacijos verslo. Čia bus tas pats, jei esi rimtas verslininkas, žinantis ką veiki ir ko nori gyvenime, tai tikrai neverta gaišti laiko. Nebūtinai verslininkas, bet šiaip jautiesi toks pats kietas kaip Aleksas.

Dar programa nepatiks, jei Tavo kryptis yra priešinga. Juk yra žmonių, kurie nenori iš gyvenimo išspausti daugiau, nes tas gyvenimas ir taip trykšta per visus galus, jie kaip tik nori visko sumažinti. Amerikoje, kiek tenka sekti ir stebėti, populiarios yra priešingo efekto siekiančios programos, kai motyvuotas ir visko pasiekiantis žmogus mokinasi nusiraminti ir norėti mažiau. (Tapti vienuoliu ir parduoti Ferarį.)

Kažin kaip veiks programa, jei esi neemocingas. Manyčiau sunkiai. Jei norisi intelektualiai pasiginčyti su autoriais dėl atsakymų teisingumo vietoj to, kad užvertus akis iš ekstazės tryptum kojomis, galbūt geriau paskaityk Imanuelio Kanto „Praktinio proto kritiką“.

Ir svarbiausia yra lūkesčiai – būtina suprasti, kad jokia programa nepakeis žmogaus per 30 dienų. Taip ir ši, ji padeda tik pamatus, padeda padaryti pirmą žingsnį. Bet kartais tik tiek ir reikia.

Ir aišku, reikia dirbti neatmestinai. Aš labai vertinu tai, kad programos autoriai neleidžia visų užduočių atlikti vienu kartu, per dieną leidžia ne daugiau nei vieną. Priešingu atveju, pravarytum visas užduotis per pusantros valandos ir skųstumeis, kad „ir vėl nepadėjo!“. Reikia įsijausti, atsakinėti nuoširdžiai. Programa veikia per įsijautimą ir darbą, ne per intelektą.

Kokie mano asmeniniai įspūdžiai?

Na, aš pasiryžau būti pavyzdingas ir per 30 dienų praeiti visą programą. (Nes gali ir ne visą praeiti, bet kam tada už tai mokėti pinigus?) Kiekvieną dieną prieš pietus arba po pietų vis prisijungdavau ir atlikdavau užduotis.

Iš pradžių dariau tai neįsijausdamas – juk aš ne dėl savęs, dėl skaitytojų. Vėliau supratau, kad taip negerai, reikia šitos programos imtis iš esmės, nes nebus kaip aprašyti. Tačiau vis tiek, vietoj to, kad nuoširdžiai atsakinėčiau į klausimus, visaip išsikalinėdavau ir tikrinau kokius rezultatus programa duoda atsakius vienaip, kokius duoda atsakius kitaip. Mėgindavau surinkti 100%, o paskui mažiausiai kiek įmanoma. O tada į visus klausimus atsakyti „nežinau“.

Na, su manim taip yra, aš esu labiau intelektualas, siekiantis pusiausvyros, o ne motyvatorius spaudžiantis gyvenimą kaip citriną. Nors svajonių turiu, tačiau jų siekiu kitais būdais, todėl nepatenku tarp potencialių šios programos vartotojų.

Bet visgi į pabaigą mes su onbo susidraugavome. Aš pradėjau mažiau išsidirbinėti ir atsakinėti taip kaip iš tiesų galvoju, o programa tapo mano maloniu pietų meto ritualu.

Netgi pagaudavau save besidžiaugiantį, kad per tas kelias minutes gerdamas arbatą galėsiu žaisti onbo, vietoj to, kad žiūrėti kas ką pakomentavo feisbuke. Į pabaigą netgi ėmė darytis liūdnoka, kad programa baigiasi. Priklausomybė nuo tokio dalyko tikrai yra pozityvesnė nei nuo feisbuko ar delfio.

Tai koks bendras įvertinimas?

Imti šią programą ar neimti, reikia nuspręsti pačiam. Jei nori paprasto algoritmo, tai štai:

Ar trūksta energijos pradėti tai ką nori pradėti?

  1. Jei taip – mėgink, tai gali būti geras spyris.
  2. Jei ne energijos trūksta, tai tada ko?

Aš iš vis neužsiimu motyvavimu. Aš sakau – jeigu neturi pakankamai energijos siekti savo norų, mėginti įgyvendinti savo idėjas, tai mesk tas idėjas lauk. Atlaisvink dėmesį tiems dalykams, kuriems noro užtenka.

Aš tikiu, kad stebuklų nebūna. Tik savo veiksmais galime pakeisti savo aplinką ir savo gyvenimą. Kitiems tai atrodys kaip stebuklas, bet mes tik tyliai šypsosimės, nes žinosim, kaip viskas įvyko. Tas pats ir su šia programa – irgi reikės dirbti, atlikti užduotis, misijas, atsakinėti į klausimus.

Taigi, gero apsisprendimo.

O štai ir nuoroda į programos puslapį: ONBO.lt

Valtininkas
Knygos ,,Kaip apginti savo svajonę" autorius