Toksiški žmonės. Kaip juos atpažinti ir ką su jais daryti?

Esu tikra, kad bent kartą gyvenime girdėjai terminą "toksiški žmonės". Kas jie tokie?

Na, trumpai tariant, tai žmonės, vienaip ar kitaip gadinantys tavo gyvenimą. Visi nors kartą su jais susidūrėme. Žinoma, nė vienas iš mūsų nėra tobulas, tad visi turime daugiau ar mažiau "toksiškų" savybių, tačiau kai kurie žmonės nuolat demonstruoja elgesį, kuris aplinkinius veikia destruktyviai.

Šiandien norėsiu plačiau papasakoti apie tai, kaip atpažinti toksišką elgesį ir ką su tuo daryti. Turbūt sutiksi, jei pasakysiu, kad nepaprastai daug kas priklauso nuo mūsų aplinkos. Kartais ji mums daro kur kas didesnę įtaką, nei galime įsivaizduoti. Deja, ne visi mūsų pažįstami, draugai ir net giminaičiai yra tie žmonės, kurie sugeba motyvuoti, palaikyti ir skatina siekti daugiau. Deja, kartais pakliūname į draugiją tų žmonių, kurie mums nieko gero duoti negali (kalbu ne apie materialius dalykus). Visų blogiausia, kad tokie žmonės savo elgesį dažniausiai slepia po įsivaizduojamo draugiškumo ir rūpestingumo kauke. 

Žinoma, geriausias būdas yra nutraukti bet kokį bendravimą su tokiais žmonėmis, tačiau tai ne visada įmanoma (pvz. tai tavo giminaitis arba mokytojas, su kuriuo bent kažkokį kontaktą turi palaikyti). Tokiu atveju bendravimą reikia kiek įmanoma sumažinti. 

  1. Auka. Tai žmogus, kuriam pastoviai kažkas negerai ir jis tiesiog negali atsikratyti aukos vaidmens. Tokie žmonės nuolat kuo nors skundžiasi ir net tose situacijose, kai jų adresu akivaizdžiai nėra nukreipta jokios agresijos, jie gali reaguoti neadekvačiai: be priežasties užsipulti kitą žmogų arba imti demonstruoti emocijas, kad jų gailėtųsi. Toks žmogus gali valandų valandas pasakoti apie savo problemas ir geriausias būdas nutraukti šią nesibaigiančią skundų tiradą yra tiesiog paklausti, ką jis ar ji konkrečiai daro, kad išspręstų savo problemą, ir ko  konkrečiai nori iš tavęs. Tokiose situacijose "auka" pasimeta, nes akivaizdžiai nesitikėjo tokio klausimo. Galiausiai visuomet gali pasakyti: "nepyk, tačiau aš nebenoriu klausyti tavo skundų. Gal pakalbėkime apie ką nors kita"?
  2. Žmogus, kuris pastoviai, visose gyvenimo situacijose ieško naudos iš kitų žmonių. Šis žmogus nuolat prašys jam padėti, padaryti paslaugą (nebūtinai tai bus kažkas labai svarbaus), duoti nusirašyti, paskolinti pinigų... Grupiniuose projektuose toks žmogus labai subtiliai tau paaiškins, kad niekaip negali rasti laiko, tad visą darbą teks padaryti tau. Esmė ta, kad tokie žmonės dažnai atrodo labai draugiški ir nuoširdūs, tad, žinoma, tu jiems padedi. Bet yra viena problema. Tu niekada nesulauksi jokios pagalbos iš jų. Pamiršk. Net jei tau reikės mažytės paslaugos. Šios puikios asmenybės sugalvos tūkstantį ir vieną priežastį, kodėl gi jie niekaip negali tau dabar padėti. Geriausias būdas kovoti su tokiais žmonėmis yra tiesiog atvirai viską išsakyti. Pati visai neseniai turėjau šiokių tokių nepatogumų dėl tokio žmogaus, todėl tiesiog parašiau jam viską, ką maniau apie situaciją ir pasakiau, kad bendrauti nenoriu. Kaip ir reikėjo tikėtis, žmogus viską neigė, juk aš tik išsigalvojau. Na, tarkime, tačiau man (ir tau) nereikia kažkam kažko įrodyti. Reikia viso labo atsikratyti šito bendravimo, ką aš ir padariau. 
  3. Patarėjas. Jei matei filmą "Nuotakų karai" ("Bride wars"), turėtum atsiminti Emos bendradarbę mokykloje, kuri nuolat dalindavo savo nereikalingus patarimus ir stačiokiškai brukdavo nuomonę. Patarimai nėra visuomet blogai, tačiau kai kurie žmonės visiškai nejaučia ribų. Tokiu atveju tiesiog nutrauk žmogų pačioje pokalbio pradžioje ir pasakyk: ačiū, aš išsiaiškinsiu pati. Rimtai, tau jau ne 5 metukai, turi savo galvą. O jei ir reikės patarimo iš šalies, visuomet gali pati jo paprašyti. 
  4. Kritikas. Tai žmogus, kuris nuolat kabinėjasi prie to, ką tu pasakei, ką padarei, kaip atrodei... Žinoma, gali nekreipti dėmesio, bet geriausia visgi yra visiškai nutraukti bet kokį bendravimą. Jei to padaryti negali, teks pasikalbėti su tuo žmogumi. Pasakyk, kad nuolat reikšti savo nuomonę apie tave yra netaktiška ir tau nemalonu tai girdėti. Paklausk, ar žmogus neturi pakankamai savų rūpesčių, ar jam šiaip labai įdomi tavo asmenybė ir gyvenimas.  
  5. Žmogus, kuris apkalba kitus. Ok, mes visi žinome, kad dauguma merginų (aš taip pat) mėgsta kartais paliežuvauti ir ką nors apkalbėti. Tačiau jei žmogus tai daro pastoviai arba apkalbinėja savo draugus... Na, manau, aišku, kad su tokiu žmogumi bendrauti neverta, nes jis lygiai taip pat kalbės apie tave. Be to, nežinau, kam gali patikti nuolat klausytis apkalbų apie ką nors. Nebandyk tokio žmogaus "sugėdinti" ar pažadinti sąžinės balsą, greičiausiai nepavyks. Tiesiog venk bendravimo, o jei visgi susitikote ir matai,kad netrukus tavęs laukia naujos sensacingos istorijos apie kitus žmones, tiesiog pasakyk, jog neturi noro viso šito klausytis ir tau neįdomu. 

Visų svarbiausia yra tai, kaip tu jautiesi. Taip, šioje vietoje gali sau leisti pabūti egoiste. Jei nesijauti su tuo žmogumi laiminga, jei jauti, kad jis suteikia tau daug neigiamų emocijų ir tempia žemyn, klausimas: kokia prasmė iš tokio bendravimo? Kodėl tai darai?

Prisimink, kad kitų žmonių elgesys ir požiūris yra jų problema, ne tavo. Visada gali rinktis, su kuo bendrauti, o su kuo ne.

Ačiū dievui, vienas iš tavo dabartinio gyvenimo pliusų yra tas, kad turi laisvę pati kurti savo aplinką. Kaip jau sakiau, kartais toksiški žmonės yra mūsų giminaičiai ar šeimos nariai. Tokiu atveju tiesiog venk artimo bendravimo ar padaryk jį kuo formalesniu. Svarbiausia, kad jaustumeisi laiminga. Žmonės, esantys šalia tavęs, turi motyvuoti ir suteikti teigiamų emocijų, o ne galvos skausmą, susierzinimą ar ašaras. 

Viktorija
TeenageDreams.lt