Kodėl naujų metų rezoliucijos neveikia?

Kodėl neveikia?

  1. Nes mes tikimės pradėti daryti dalykus, kurių niekad nesame darę.
  2. Norime gauti rezultatus, nespėję pamilti darbinio proceso.
  3. Keliame sau svetimus tikslus.

Bet apie viską iš eilės. 

Skaitydamas savo rezoliuciją, rašytą prieš du metus, pakėlęs antakius stebėjausi kaip pasikeitė mano tikslai ir aktualijos. Ten aprašytas mano įsivaizduojamas, geresnis aš buvo visiškai kitoks žmogus nei tas kuris skaito dabar. Tuo metu užrašytų būdo bruožų ir sugebėjimų, kurių neturėjau tada neturiu ir dabar. 

Pasidarė akivaizdu, kad neįgyvendinau savo rezoliucijos.

Nevykėlis?

Na, tiesą sakant, niekad nemokėjau gyventi pagal planą. O jei kiekvienais metais įgaunu daugiau patirties, tampu protingesnis, todėl nebeatrodo logiška iš anksto nusistatyti tai ką turėsiu veikti ir kaip mąstyti visus ateinančius metus.

Todėl kilo mintis, kurią paverčiau į kitokį būdą sukurti veikiančią Naujųjų rezoliuciją.

Beje, savo unikalią rezoliuciją gali sukurti ir tu. Ir visiškai nesvarbu, kad dabar ne naujieji metai. Šiandien yra nauja diena ir tai yra viskas ko reikia pradėti teigiamus pokyčius gyvenime.

Pagrindinė rezoliucijos dalis yra praėjusių metų apžvalga. 

Ir tai yra svarbu. Labai lengva, iš lempos, užrašyti 38 naujus dalykus kuriuos nori nuveikti ir išbandyti, bet gali būti, kad užrašysi tikslus, kurie atspindi kitų žmonių rezultatus. Tačiau savo protu sunku suprasti, kad už kiekvieno rezultato yra atliktas procesas, kurio mes nematome. 

Daug kas norėtų būti aktoriais, nes tai atrodo lengvi pinigai plius pripažinimas. Niekas išskyrus aktorius nežino kiek daug sunkių valandų trunka procesas, kurio rezultatas yra aktoriaus karjera.

Tai ir yra skausminga meilė procesui, kuris atneša rezultatą.

Esu 110% tikras, kad jei skaitai šiuos žodžius tu esi vienas iš retų žmonių, kurie turi augimo mentalitetą. Todėl greičiausiai tu jau darai kažką kas yra tikrai įdomu tau. Įsigilinęs gali suprasti kas tai yra. O tada, dekonstruoti vežančius procesus ir rasti jiems tinkamiausią veiklą.

Tai ką tu jau veiki kiekvieną dieną iri ką veikei ištisus metus pasako apie tave labai daug. Iš to galima nubrėžti išvadas - suprasti savo silpnybes ir stiprybes. Ir pagal tai dėliotis savo ateities planus.

Žemiau yra 9 aktualios kategorijos, pagal kurias galima analizuoti praėjusius metus. Jos yra daugiau ar mažiau universalios visiems, tačiau pridėk ir atimk kaip tinka tau.

1. Amžinasis studentas

Pabandyk atkasti visas skaitytas ir perskaitytas knygas. Bus naudinga jei sudarysi sąrašą. Pakapstyk atmintį, pažiūrėk į knygų lentynas ir pagalvok apie įstrigusias citatas.

Prisimink, kurios knygos tau patiko labiausiai, ką prisimeni apie jas? Brūkštelk porą sakinių apie tai. Į šį sąrašą telpa ir žurnalai, prenumeratos, filmai, tinklalapiai ir tinklaraščiai, kuriuos seki. Įsijunk Facebook ir pažiūrėk kas dedasi naujienų sraute, kokius puslapius seki, kokius video žiūri Youtube, kur palieki komentarus ir rodai mėlynuosius liuksus?

Ar turi knygų / resursų , kurie tave nuvedė kažkur toliau? Pavyzdžiui pradėjai plačiau domėtis ten aprašytais dalykais. Arba iki šiol to seki autoriaus veiklą?

2. Asmeniniai užrašai

Atidžiai peržiūrėk savo asmeninius užrašus, jei tokius turi. Jei neturi - ši metų apžvalga gali būti puikus startas tam.

Skaityk viską, ką rašei apie savo gyvenimą, tinka net darbo tvarkaraščiai, Facebook išreikštos mintys ir komentarai. Iš tokių užrašų galima labai daug sužinoti apie save, prisiminti kur buvau ir ką mąstei anksčiau.

3. Įkvepiantys žmonės

Ar buvo žmonių, kurie padarė tau teigiamos įtakos? Šeimos nariai, draugai, mokytojai, kolegos. Nebūtinai asmeniškai pažįstami, bet kas, kas savo egzistavimu atnešė kokybės į tavo gyvenimą. Galbūt apie šiuos žmones sužinojai iš knygų, video arba pažintys su jais paskatino labiau domėtis tuo ką jie kalba ir ką rašo?

4. Kelionės

Kiek kartų išvykai iš savo rajono, miesto, šalies ar net kontinento? Su kokiais tikslais tai padarei ir ką geriausio prisimeni iš savo kelionių. Pabandyk užsirašyti kelis punktus kaip buvimas kitoje aplinkoje, bendravimas su kitokiais žmonėmis leido tau jaustis.

Įdomus būdas yra peržiūrėti savo mobilaus prietaiso Wi-Fi prisijungimų lokacijas. Maniškė skaityklė buvo prijungta įvairiausiuose viešbučiuose, oro uostuose ir kavinėse - tai leidžia man itin tiksliai prisiminti ką ir kodėl ten veikiau.

5. Servisai ir paslaugos

Kokiais servisais pradėjai naudotis ir kokios naudos jie atnešė? Tai gali būti internetinės paslaugos, kurios suteikė naujas galimybes arba sutaupė laiko. Naujovės, kurios į gerą pakeitė tavo savaime suprantamus įpročius kaip muzikos klausymas, bendravimas, saviraiška, judėjimas.

Ar Spotify pakeitė tai kaip klausaisi muziką? Soundcloud prenumeruoji podkastus? Instagram dėka pradėjai fotografuoti „gražesnes“ nuotraukas? O gal Revolut išlaisvino tavo finansus nuo mikro mokesčių už kiekvieną kortelės brūkštelėjimą?

6. Naujos veiklos ir gyvenimo būdas

Ar gyvenime atsirado naujų tendencijų ir veiklų kuriomis pradėjai užsiiminėti? Tai gali būti sportas, kitoks gyvenimo būdas ar požiūris į tam tikrus dalykus. Kas paskatino šiuos pasikeitimus? Perskaityta ir priimta informacija ar dalykai kuriais nustojai tikėti?

Visi punktai yra susiję. Todėl labai svarbu pamatyti tas sąsajas, nes šitaip suprasi savo gyvenimo tendencijas.

Kur pakeitei nuomonę? Ar buvo diskusija, straipsnis, patirtis, įvykis, bet kas, kas paskatino stabtelėti ir pripažinti sau ir kitiems, kad klydai? Gynei savo nuomonę, tiesą, nors nežinojai visų detalių ir finale supratai jog esi neteisus? Ar prisipažinai apie tai žmonėms, sau?

7. Sugebėjimai ir įgūdžiai

Ką gali padaryti šiandien, ko negalėjai prieš metus? Tai gali būti bet kas. Fiziniai pasiekimai: atsispaudimai, nubėgti kilometrai ir pan. Ar dabar gali ruošti maistą, piešti, atlikti savo darbą geriau nei anksčiau?

8. Daiktai ir įrankiai

Kokie daiktai atėję į tavo gyvenimą atnešė daugiausiai realios naudos? Daiktai dėl kurių džiaugeisi labiausiai ir naudoji dažniausiai. Kurių netekus tikrai norėtum juos pakeisti. Žinant mūsų polinkį į materialias gėrybes šitame punkte verta ne plėstis, o išskirti tik svarbiausius dalykus.

9. Į kokias problemas pakliuvai?

Ar turėjai rimtesnių traumų, sveikatos sutrikimų? Problemų su teisėsauga? Į kokias problemas gali pakliūti ateityje?

Kartais paskauda nugarą? Trašką sąnariai? Gal esi šešėlinės ekonomikos dalis? Problemas geriausia pasmaugti kol jos dar tik vystosi, o ne leisti joms išaugant iki drakonų dydžio.

Maždaug ties čia gali pradėti matyti kokie dalykai tikrai svarbūs turėtų būti kitais metais.

Viskas, ko dar nėra

Ką dar nuveikei, kas netelpa į aukščiau aprašytus rėmelius? Koncertai, spektakliai, perlipti kalnai, įgyvendinti projektai?

Kai perskaitysi straipsnį iki galo, tada peržvelk sąrašą iš naujo. Tik šį kartą rekomenduoju TIKRAI užsirašyti dalykus.

Apibendrinimas

  1. Kas tave labiausiai stabdė, kur patyrei daugiausiai bereikalingų rūpesčių? Šis filtras nusijos tavo silpnybes.
  2. Kur praleidai laiką įdomiausiai ir kas suteikė daugiausiai džiaugsmo? Čia yra tavo stiprybių sąrašas.

Pirmųjų silpnybių dalį galima išspręsti tiesiog nekartojant tų pačių klaidų. Aiškiai užsirašyk klaidą, tada įvardink jai patį paprasčiausią sprendimo būdą. Gali pridėti tai prie rezoliucijos gairių. Tačiau nerekomenduoju kreipti daug dėmesio į problemas. Geriau fokusuok dėmesį į teigiamas veiklas, ten kur gali akseleruoti.

Viskas. Čia ir yra tavo rezoliucija kitiems metams. Vertingos veiklos, kuriomis jau užsiimi. Kitais metais tiesiog skirk joms dar daugiau laiko ir dėmesio.

Viską verta užsirašyti ir sukelti į debesis arba supakuoti ir pasidėti. Savo naujųjų rezoliuciją galima perskaityti kada tik nori. Ji gali būti tiek įpareigojanti, tiek paprastas ankstesnių pasiekimų sąrašas. Daugiausiai naudos šitame reikale suteikia tai, jog skiri laiko pažvelgti į save ir savo gyvenimą. 

Be abejo, rezoliucija yra tinkamas laikas nuspręsti ir pradėti daryti naujas veiklas, kuriomis dar niekad neužsiėmei. Nauji įpročiai ir praktikos yra tai kas leidžia mums augti. Todėl pabaigoje rasi specialią nuorodą į mano tinklaraštį, kur rekomenduoju tau šiais metais išbandyti tris veikas, kurios stipriai transformavo mano pačio gyvenimą.

Papildoma užduotis nr. 1

Ar pastebėjai iškilusias sąsajas tarp veiklų? Galbūt tam tikri punktai sukasi apie vieną, kertinį interesą? O gal yra du, trys kertiniai interesai? Pamąstyk kaip gali juos sujungti ir skirti tam daugiau dėmesio. 

Jei veikla tave labai domina, tačiau neatrodo jog turi finansinių ar karjeros perspektyvų - pasilik tai kaip pomėgį. Įdomiausios gyvenimo būdo korekcijos, verslai ir tikslai dažnai kyla sekant tai kas gyvenime išties teikia džiaugsmą. 

Nesistenk pakeisti ir įtikinti aplink save esančių žmonių. Geriau rask naujų pažinčių, naujų ryšių ir naujų galimybių.

Papildoma užduotis nr. 2  

Jei tokia rezoliucija atrodo per paprasta.

Paimk pradinį asmeninių pasiekimų sąrašą ir padaugink jį iš dešimties. Kad ir kaip beprotiškai tai atrodytų, vistiek užsirašyk. 

Tuomet ties kiekvienu punktu sukurk paprastą ir aiškų atsakymą „kodėl NEGALIU to pasiekti per ateinančius 6 mėnesius?“. Čia svarbiausia atkreipti dėmesį į stabdančius veiksnius ir trūkstamus resursus.

Ko reikėtų, idealiame pasaulyje, kad pasiektum savo dešimt kartų didesnę asmeninę viziją per pusmetį?

Leisk sau sukurti teorines galimybes kurios dabar neegzistuoja. Gal jos neegzistuos niekad. Nesvarbu, tavęs niekas neįpareigoja to siekti, tu tik flirtuoji su gąsdinančiai didelėmis idėjomis. Šio sąrašo be tavęs daugiau niekas nematys.

Tuomet paimk vieną ar pora tų teorijų ir pagalvok ar jos tikrai tokios nerealios?

Šalia atsakyk į dar vieną klausimą: „Kaip tai atrodytų jei būtų lengva“? Tai klausimas skirtas pašalinti netikrus, mus stabdančius įsitikinimus. Nes realybė yra tik požiūris. Tai kas atrodo neįmanoma tau, atrodo sunkiai pasiekiama kitam, atrodo lengva kažkam. Nes realybė yra tik požiūris į dalykus.

Ar tikrai reikia garažo su penkiais mechanikais pradėti veiklą? Gal savo mamos automobiliui gali pakeisti padangas jau šiandien? Ar tikrai reikia butiko senamiestyje tavo rankų darbo apyrankėms ir dedikuotos el. parduotuvės? Gal pradžiai užteks išsiųsti 10 apyrankių Instagram mikro-influenceriams ir atidaryti Etsy?

O jei jauti jog kažkas vis dar stabdo... Pažiūrėk filmą „Prieš parskrendant į žemę“.

Simas Balčiūnas,
Praktinis filosofas ir biohakeris, rašantis tinklaraštį RaumeningasProtas(.lt)