Kaip atrasti save? Geresnis klausimas: kiek ilgai dar skaitysi?

Visi tie straipsniai, mokymai, seminarai. Tikiu, kad daug jau į save tokių suvartojai. Iš vienos pusės valio - tu stengiesi, nori keistis, nori žinių.

Iš kitos pusės - o kiek tu iš tikrųjų tu jų pritaikei?

Šiandieną pilnos gatvės teoretikų

Žmonių, kurie antrame universiteto kurse suprato, kad  „stojau su mase. Stojau, nes liepė. Stojau, nes visi taip darė“. Bet nesiėmė jokių pokyčių. Kaip neišdrįso neiti su mase iš pradžių, taip pat neišdrįso ir stoti iš jų gretų vidurkelyje. Nors ir suprato, kad ne savo rogėse. Nors ir suprato, kad ne jiems. Na, bet, tebūnie, diplomas gi niekam nepakenkė. Na taip. Nelabai kam ir padėjo.

Žinai kur jų žinios dabar? Subinėj. Dirba savo suknistus darbus. O tikėjosi vadovais tapsiantys. Niekas nevadovaus, matai. Jiems, ant galvos niekas nelips. „Jo, ta revoliucija tai miela. Herojiška ir nuostabu. Švari ta tavo siela“.

Tarška patarška, kuri sakė „Ooo… pagal specialybę įsidarbinai. Kada butą gausi?“ Kokį, blet, butą. Nebe tie laikai, moteryte. Paklauseĩ  patarškų ir padarei. Įstojai iš karto po mokyklos be jokios idėjos, kaip atrodo realybė po studijų. Tikėjaisi, kad „Gerai mokykis mokykloje - įstosi į universitetą. Tada, jeigu gerai mokysiesi, baigsi ir gausi gerai apmokamą darbą. Tada…“ Tu jau žinai šį scenarijų pats. “...nusipirksi namą ir ilgai ir laimingai gyvensi.“ Žinai, kokia tavo galutinė stotelė? Pasižiūrėk į tą pataršką ir pamatysi.

Kita, etatinė profesionalių, 101 metodo kaip pakeisti gyvenimą, žinovų dalis - informacijos vartotojai. Kaip ir diplomuotieji, kažkada sėdėdami paskaitose galvojo, kad nuo tos informacijos pagerės jų gyvenimas, taip ir šie. Vis dar skaito ir tikisi. Jie žinos 10 būdų sulieknėti, bet to nesiims. Jie žinos, kaip pakeisti įpročius, bet to nedarys. Jie žinos, kaip būti produktyviais, bet to nesieks. Jie žinos 20 būdų pagerinti atmintį, bet tų metodų neatsimins.

Linksmiausios žmonių grupės

Pačios, ko gero, linksmiausios žmonių grupės, kokias sutiksite šioje žemėje yra besiskundžiantys arba cinikai.

Pastarieji bus tie žmonės, kurie matydami tave lipant į Everestą sakys: „Tu jau viską darai blogai. Tai tikrai ne tau. Nebejuokink su savo tokiais siekiais“. O jie sėdi sau, ramiai, po skėčiu. Koja ant kojos susidėję. Arbatą sau geria. Ir laukia kito ketintojo lipti į Everestą. Pakomentuos. Ir jų darbas baigtas. Ar jie patys buvo viršūnėje? Nejuokauk su tokiais klausimais.

Besiskundžiantys norės kitokio gyvenimo, bet. Tik tiek. Žodis „bet“ yra jų išganymas iš bet kurio jiems nemalonaus klausimo. Labai mielai nusiteikę skųstis jie, gavę pasiūlymą pakeisti esamą padėtį, numos į jus ranka. Arba sukniubs supratę, kad iš tikrųjų tai buvo jų problema. Tada „O KAIP?“ su ašaromis ir neviltimi akyse jie klaus tavęs. Tavo gyvenimas – tu ir ieškok kaip. Džiaukis, kad išvis tai suvokei, jog nuo tavęs tai priklauso. O ne nuo valdžios, korumpuotų politikų, prakeiktų viršininkų. Jeigu ne jie, kažin ar mandarinai tau primintų Kalėdas.. Čiulptum pirštą. Arba varveklius nuo stogo. O dabar sudie. Sėkmės gyvenimo kelyje.

O jie pačios linksmiausios žmonių grupės todėl, kad jų gyvenimai tiesiog labai juokingi. Jums jau kažkiek pasiseks, jeigu nebūsite tokiais.

Svajotojo duona kepama visą gyvenimą

Kita pora autsaiderių, nusipelniusių paminėjimo - svajotojai ir nekantrieji.

Svajotojo duona yra labai ilgai kepama. Visa gyvenimą. Juk svajonėms reikia laiko. Visgi svajonių išsipildymas turi būti kažkada, ar ne? Jos ateis. Nežinia kada, bet juk turi ateiti. Svajonės gali būti gražios, didelės ir beprasmiškos. Bet jos vis tiek svajonės, tiesa? Jomis reikia labai tikėti. Tai daro mus kažkokiais ypatingais. Įdomus dalykėlis yra ta svajonė. Tačiau kas nutiks giltinei pasibeldus į svajotojo duris? Jis išsigąs. Juk jo duona dar neiškepė. Jis jos laukė kaip savo pirmagimio. Laukė visą gyvenimą. Laukė. Visą. Gyvenimą. Giltinei leidus paskutinį norą, o svajotojui atidarius krosnį paaiškės pati baisiausia tiesa. Baisesnė už pačią giltinę. Pasirodo, krosnis visa laiką kepė... Tuščia. Jūsų, mielieji, labui labai paprastas paaiškinimas - „Nesvajok tuščiai“ reiškia, kad vienintelis dalykas, kurį darai yra svajojimas.

Vargšai nekantrieji. Jie kaip ir žino, ko jie nori. Iš pradžių viskas atrodo kilnu. Ir palaikymo iš aplinkinių būta nemažai. Viena nedidelė bėda – tikėtasi, kad viskas bus lengviau. Na gerai. Pirma nesėkmė. Kaip ir aišku... Kažkas sakė, kad bus nesėkmių... Susitvarkome ir judame toliau. Antra nesėkmė. Buvo lengva tikėtis. Kažkas sakė, kad bus nesėkmių. Trečia nesėkmė. DAR VIENA? Kiek čia jų bus!? Tiek, kad įrodytum ko esi vertas. Sunkumai yra barjeras skiriantis tave nuo laimingų šunsnukių. Jie gali tai, ko negali kiti. Nes jie nepasiduoda nei ties trečia, nei ties paskutine nesėkme. Jie niekada nepasiduoda. Bet nemanau, kad tu toks. Tu vienas tų pasiduodančių skaitovų ieškančių motyvacijos internetuose. Kodėl aš toks nemandagus? Nes gyvenimas yra suknistai sunkus ir tu geriau su tuo susitaikyk šitame tekste.

Tiek apie svajotojus, tiek apie palūžusius anksčiau laiko labai lengva kalbėti tais pačiais apibūdinimais. Ir vieni, ir kiti nori. Jie labai, labai nori. Nebegali, kaip nori. Ko jie nori - tai visiškai individualus dalykas. Tačiau ko jiems trūksta… Tik vieno vienintelio ingridiento - druskos. Tos pačios druskos, kuri yra tokia pati sūri, kaip išlietas prakaitas dirbant. Ir jeigu tau pavyko susigaudyti apie ką eina kalba - šiandien tau pasisekė.

Žinau įtampą ir pyktį, kurį, galbūt, laikote skaitydami 

Aš tikiu, kad tik per sunkumus žmonės auga. Jūsų sunkumas baigsis labai greitai. Tas sunkumas buvo jūsų kitokie įsitikinimai. Kurių, deja, nepasirinkote. Nes nežinojote. Dabar žinote. Todėl galbūt išmoksite atsirinkti. Vieną dieną. Patirties dėka.

Žinai, vieniems sekasi, o kitiems... ne. Kaip čia taip būna? Sėkmė yra ne prie ko. Talentas taip pat ne prie ko. Puiku, jeigu tu žinai savąjį. Tačiau, ar esi girdėjęs tokią anglišką frazę Hard work beats talent when talent doesn’t work hard? Tai vienintelė pamoka, kurią tu šiandien gausi. Ir jeigu nesupratai iš pirmo karto, tai išsispausdink šią frazę ir nešiokis visur su savimi. Arba ne. Savo kambaryje išsirašyk šiuos žodžius ant didžiausios sienos. Ir skaityk juos tol, kol apsivemsi.

Turiu keletą klausimų tavo paties provokacijai. Patikėk manimi, tai tau padės. Ateisi ir dar paprašysi. Kalbėjau apie sunkų darbą, taip? Taip. Atsakyk sau, koks tavo tikslas, vardan kurio tu taip sunkiai dirbi? Ir kodėl tu nori tai pasiekti? ir kartok tai sau ne tik kaip maldą ryte ir vakare. Tačiau ir kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims. Be jokio juoko - savo mintyse turi susituokti su ta mintimi. Ir viskas. Tik tiek. Pirmyn iš komforto. Užteks kiurksoti ir skaityti. Savo darbą baigiau.

Skaitai apie laimingus šunsnukius ir suki galvą - kaip jie čia taip… Ir kaip jiems išeina... Ir kodėl jie tokie laimingi... Ir kaip čia irgi tokiu tapti... Ne tapti. O būti.

Tai kiek ilgai dar skaitysi?

Jūsų laimėje ir varge,
Klaudas Žylė

Prisijunk prie ONBO gyvenimo treniruočių! Užteks sedėjimo!