Gyvenimas – chaosas ir jau nebesugalvoji būdų, kaip jį suvaldyt?

Planuotis! - šaukia visi.

Bet kad tų planų tiek, kad juose paskęst galima. Su tokiu kiekiu jau reikia planuotis kaip planuotis. O tada prasideda – viena knygutė darbui, kita kasdieniams reikalams, o šitą gražią paliksiu svajonėms ir tikslams. Taip viskas išsimėto ir kiekvienai minčiai reikia ieškoti skirtingos užrašinės.

Užteks plėšytis. Yra toks paprastas būdas, kaip galvą išlaikyt blaivią, o stalčius apgint nuo begalės pradėtų ir nebaigtų užrašų knygelių. Tai Bullet Journal (trumpiau, BuJo) arba tiesiog knygutė. Iš esmės tai yra vienas sąsiuvinys, kuriame rašaisi viską, bet jis turi sistemą, kurios dėka daug lengviau rasti dalykus, kurių ieškai.

Bullet journal sistemą  2014 metais sukūrė Ryder Caroll. Originalus variantas yra labai paprastas ir aiškus, bet sistema tokia universali, kad ja pasinaudoję menininkai pradėjo kurti tikrus šedevrus. Dabar, susikūrus BuJo bendruomenei, galima rasti įvairiausių knygučių pavyzdžių – nuo visiškai minimalistinio stiliaus iki super sudėtingų, bet neapsakomai gražių meno kūrinių planavimui. Tokioje įvairovėje tikrai kiekvienas ras savo įkvėpimo šaltinį. 

Aš bullet journal atradau kelios savaitės prieš 2017-tuosius ir nusprendžiau naujus metus pradėti su nauja planavimo sistema. Prisipažįstu, kiek abejojau, ar man pavyks, nes DIY dalykai man yra visiškai svetimi. Na, bet pabandyt reikia, kaip kitaip sužinosiu. Per 2017 užpildžiau 4 skirtingo dydžio ir storio sąsiuvinius ir galiu pasakyti, kad kiekvienas jų darėsi vis gražesnis ir patogesnis naudoti.

Eksperimentuodama atradau, kas man patinka, o kas visai nelimpa. Nors kiekvienu duotu momentu atrodo, kad mano Bujo yra toks, kokio noriu, bet atėjus naujam mėnesiui vis randu, ką patobulinti. 

Labai džiaugiuos savo knygute, nes turint ją, man daugiau nieko nereikia – ji atlieka absoliučiai visas įmanomas funkcijas. Ji yra ir dienoraštis, ir pirkinių sąrašas, ir vieta užsirašyt netikėtai kilusias idėja. Ir taip yra dėl labai paprastos priežasties – ją kuriu pati. Pagal savo gyvenimo ritmą, taip, kaip man gražiausia ir patogiausia. Ir ji nuolat keičiasi – kartais visą puslapį gali užimti viena super produktyvi diena, o kartais į jį sutalpinu visą savaitę.

Visgi, tam reikia laiko. Galima viską daryti paprastai, tada užteks vieno vakaro, kad įsikurtum visam ateinančiam mėnesiui. Bet jeigu atsiranda noras savo knygutę pagyvinti, pagražinti, apipiešti – padaryti unikalią ir vienintelę –  teks pasėdėti ilgiau. Bullet journal yra saviraiškos būdas, tad kiekvienas jį kurs savaip. Gali būt net taip, kad ta pati knygelė vieną dieną atrodys lyg meno kūrinys, o kitą dieną super paprastai. Viskas priklauso nuo to, kiek laiko gali jai skirti.

Kadangi ji visa yra DIY, klaidų išvengti neįmanoma. Tai superinis vaistas nuo perfekcionizmo. Pamačius, kad 1) klaidos nėra pasaulio pabaiga 2) jas galima ištaisyt, palengvėja ir lyg nejučia šitas suvokimas persismelkia ir į kasdienį gyvenimą. Taigi, knygutė galvai į naudą, bet piniginę reik saugot.

Bullet journal gali taip užkabint, kad išleisi visus pinigus ant kanceliarijos prekių (been there, done that). Bent jau pradžioje siūlau naudoti tai, ką jau turi stalčiuose. Bet kokį sąsiuvinį ir bet kokį tušinuką. Tiesiog pabandymui. Jeigu patiks ir jausi poreikį kažkam daugiau, galima paleist vadžias. 

Spalvoti tušinukai ir markeriai tikrai pagyviną vaizdą ir suteikia knygutei daugiau žaismingumo. Taip pat jie gali atlikti ir funkciją, pavyzdžiui, spalvomis gali žymėtis, kokia nuotaika buvo tą dieną. Arba sugalvoti spalvų kodus skirtingoms gyvenimo sritims. Vizualiems žmonėms tai tikrai bus patogu. Dar yra spalvotos lipnios juostelės, lipdukai, skirtukai ir dar visokio bieso, kurį garantuotai norėsis išbandyt, jeigu pradėsi ieškoti BuJo idėjų internete. Ir vis dėlto, visai nesvarbu, kiek (ne)meniškas bus tavo bullet journal, pagrindinė jo funkcija yra praktiškumas. 

Yra kelios esminės taisyklės, kurių verta laikytis, norint padaryti BuJo funkcionalų, bet visa kita priklauso tik nuo tavo kūrybiškumo.

  1. Susikurti simbolius (bullet points), kuriais žymėsies užduotis, susitikimus, idėjas ir kitus dalykus. Tai ypatingai padeda susigaudyt, apie ką eina kalba, ir dažnai užtenka simbolio ir vieno raktinio žodžio, kad žinotum, ką reikia padaryti. Tai sutaupo laiko ir energijos.
  2. Pasidaryti kalendorių, kuriame žymėsi ateities įvykius (future log). Tai suteikia galimybę lengvai planuotis visus metus.
  3. Naudotis turiniu (index). Jame aiškiai ir tiksliai žymėtis ką ir kur užsirašei, kad vėliau galėtum lengvai rasti.

Viskas! Taigi, vienas sąsiuvinys, tušinukas ir trys taisyklės. Skamba tikrai paprastai. Pabandom?

Silvija Aleknaitė